Miért fontos a megfelelő napelem inverter kiválasztása?

A napelemes rendszerek tervezésekor elengedhetetlen elem az inverter. Ez a nem túl terebélyes, de annál fontosabb eszköz felel azért, hogy a napelemek termelte egyenáramot olyan energiává alakítsa, amit a háztartás fel tud használni – azaz váltóárammá. Az invertert azért kiemelten fontos jól megválasztani, mert ellenkező esetben megnőhet a napelemrendszer energiavesztesége, de akár a megtérülési idő is jelentősen kitolódhat. Nézzük, hogyan működnek az inverterek!

Hogyan működik az inverter?

A napelemes rendszerek egyik legfontosabb elemeként működik az inverter, hiszen enélkül hiába termelne energiát a napelem, nem lehetne használni a háztartásban. Míg a napelemek egyenáramot termelnek, addig a háztartási berendezések váltóárammal működnek – így szükség van egy átalakítóra. E kulcsfontosságú szerepe mellett az inverter érzékeli a hálózati viszonyokat, és optimalizálja a rendszer teljesítményét. Az ST Solar oldalán jól megválasztott napelem inverter biztosítja az energiahatékonyságot és a rendszer hosszú távú stabilitását. Egyes modellek monitoring funkcióval is bírnak, ennek segítségével pedig nyomon követhető a rendszer hatékonysága, csökkenthető a veszteség, de a szünetmentes működés is biztosítottá válik.

A megfelelő napelem inverter kiválasztása

Amellett, hogy az inverter az egyik legfontosabb eleme a napelem rendszereknek, a legdrágább és a legérzékenyebb része is. Így aztán nagyon fontos, hogy minőségi darabot válasszunk!

Mivel igen komoly munkát lát el a nap 24 órájában, így nem csoda, hogy élettartama is rövidebb, mint a napelemeké. Egy minőségi darab kiválasztásával elkerülhetjük a gyakori cserét és a sűrű meghibásodásokat is, ezzel jelentős összeget megspórolva. Némely modellek fejlett funkciókkal is kecsegtetnek, mint például az árnyékolás-kezelés, vagy a távoli monitorozás – ezek szintén hozzásegíthetik a háztartást az energiahatékonyság növeléséhez. Egy szó, mint száz: egy megfelelő inverter kiválasztásával nemcsak hatékony lesz a napelemrendszer, hanem hosszú élettartamú és problémamentes is.

Hogyan válasszunk invertert?

  1. Az inverter teljesítménye és kompatibilitása – egy inverter csak akkor működhet jól, ha illeszkedik a napelemek kapacitásához, így maximálisan kihasználhatja a rendszer teljesítményét.
  2. Az inverter hatásfoka – a megfelelő inverterek hatásfoka valahol 95-98% között van. Ez azt jelenti, hogy minimális energiaveszteséggel működnek.
  3. Az inverter garanciája és megbízhatósága – olyan gyártó termékét érdemes megvásárolni, ami legalább 5-10 év garanciát vállal egy ilyen fontos eszközre, mint az inverter.
  4. Az inverter okosfunkciói – bár ez nem mindenkinek fontos, azért érdemes megemlíteni: az okosfunkciók segítségével ellenőrizhető a rendszer teljesítménye egy egyszerű mobilalkalmazás segítségével.
  5. Az inverter bővíthetősége – ha később a hálózat bővítésére kerülhet sor, mindenképpen olyan invertert érdemes választani, ami ezt lehetővé teszi.

Amilyen kicsi a napelemekhez képest, olyan fontos része a rendszernek az inverter, akár a hatékonyságot, akár az élettartamot nézzük. Egy nem jól megválasztott eszköz extra költségeket, felesleges szervizelést, és fölös nyűgöt jelenthet, ezekre pedig bizonyára senkinek nincs szüksége. Válasszunk olyan modellt, ami megbízható, hosszú garanciával bír, és gazdaságos működést biztosít az egész hálózat számára – ehhez pedig érdemes kikérni akár egy szakértő véleményét is!